PROHLEDAT
NEJČASTĚJI HLEDANÉ
Alpy » Alpy - Německo » Bad Reichenhall

Bad Reichenhall

Bad Reichenhall je krajské město (cca 17000 obyvatel) hornobavorského kraje Berchtesgadener Land (Berchtesgádensko) ve spolkové zemi Bavorsko. Lázeňské město, které disponuje solnými prameny, leží v nadmořské výšce 473 m, asi 100 km jihovýchodně od Mnichova. V roce 1159 byl Reichenhall (Hall) poprvé doloženě označen jako město.

Za vidění stojí v Bad Reichenhallu nejenom lázeňské stavby jako Královský lázeňský dům (Königliches Kurhaus) z roku 1900, lázeňský dům Staatlich-Städtisches Kurmittelhaus z roku 1928, Gradierwerk v lázeňské zahradě postavený v roce 1910 (používaný jako Inhalatorium čerstvého vzduchu), Grandhotel Axelmannstein s fasádou z let 1909-10 a Predigtstuhlbahn - nejstarší dochovaná originální velkokabinová lanovka na světě z roku 1928. Ve městě se nacházejí i zajímavé technické památky - „stará solana“ vybudovaná v letech 1840–1851 (průmyslový památník evropského formátu), dům Salzmaierhaus z 15. století, solné vedení z Reichenhallu do Traunsteinu (vybudované v letech 1617 až 1619, považované za „první dálkové potrubí na světě“) nebo historická elektrárna v Saalachu z roku 1914 v secesním stylu.

K historickým a církevním stavbám patří stará radnice z roku 1849, středověký hrad Gruttenstein (původně z 12. století), zámek Marzoll ve stejnojmenné místní části (postavený kolem roku 1527), zřícenina hradu Karlsteinu z 12. století, farní kostel sv. Mikuláše - třílodní románský bazilika z druhé poloviny 12. století, dřívější Augustiniánský kanovnický klášter a dóm sv. Zena z 12. století s pozoruhodnou křížovou chodbou a skvostným portálem z červeného a bílého mramoru nebo špitální kostel sv. Johannese - nejstarší kostel v Bad Reichenhallu (doložený už v 8. století).

V letních měsících slouží k osvěžení křišťálově čistá voda koupaliště na jezeře Thumsee (západně od města) nebo vyhřívané koupaliště Marzoll (50 m plavecký bazén, bazén se skokanskými můstky, bazén pro neplavce se skluzavkou a ostrovem, brouzdaliště s malou skluzavkou, vodní hřiště a mnoho herních prvků).

Domovská stránka - Web: