PROHLEDAT
NEJČASTĚJI HLEDANÉ
Alpy » Alpy - Švýcarsko » Brienzské jezero / Brienzersee

Brienzské jezero / Brienzersee

Brienzské jezero (německy Brienzersee) je jezero na okraji Alp v Bernské vysočině (Berner Oberland - výše položené části kantonu Bern) ve Švýcarsku. Leží v nadmořské výšce 564 m, má plochu 29,8 km2, je 14 km dlouhé, až 2,8 km široké a jeho maximální hloubka dosahuje 260 metrů.

Břehy Brienzského jezera jsou velmi strmé, kolem něj je málo rovných ploch. Na severním břehu jezera leží vesnice Brienz, která dala jezeru jméno.

250 metrů před obcí Iseltwald se nachází jediný ostrov - Schneckeninsel s kaplí a místem pro grilování. Za vidění stojí vodopády Giessbachfälle, které ve čtrnácti stupních padají do jezera Brienzersee.

Lodě spojují od letoviska Interlaken na západním břehu k městečku Brienz na východě osady kolem jezera. Z Brienzu vede nejstarší ozubnicová parní dráha ve Švýcarsku, Brienz-Rothorn-Bahn, vzhůru na horu Brienzer Rothorn (2350 m). Odtud je krásný panoramatický výhled na jezera a Alpy. Hora Brienzer Rothorn je také výchozím bodem pro četné turistické výlety.

Restaurace na břehu Brienzského jezera jsou široko daleko známé svými čerstvými pokrmy z ryb.

Kolem Brienzského jezera jsou čtyři koupaliště (Iseltwald, Burgseeli, Brienz a Bönigen). K dalším letním aktivitám na jezeře a v jeho okolí patří různé vodní sporty, turistika, jízda na silničním a horském kole, paragliding, rybaření atd.

Offtrack.cz - Zábava do přírody, do města i na výlety autem. Hrajte s dětmi, s přáteli nebo sami, nejen v místě Brienzské jezero / Brienzersee. Web: www.offtrack.cz/cs