PROHLEDAT
NEJČASTĚJI HLEDANÉ
Alpy » Alpy - Švýcarsko » Eiger
Eiger (3970 m) je hora v Bernských Alpách ve švýcarském kantonu Bern. Spolu s horami Mönch a Jungfrau dominuje Eiger krajině centrální Bernské vysočiny. Těžko zdolatelná, přibližně 1650 m vysoká severní stěna Eigeru je jednou ze tří největších severních stěn v Alpách.

Prvovýstup na vrchol Eigeru se podařil horským vůdcům Christianu Almerovi a Peteru Bohrenovi s jejich irským hostem Charlesem Barringtonem 11. srpna 1858 z Wengernalpu přes západní hřbet.

Na území hory Eiger se nachází prvních téměř šest kilometrů a první čtyři stanice železnice Jungfraubahn (celkem 9,3 km dlouhé). Trasa začíná ve vysokohorském průsmyku Kleine Scheidegg (2061 m) a vede odtud k nádraží Eigergletscher (2320 m). Navazuje čtyři kilometry dlouhý tunel Eigertunnel, který horu objíždí dokola do poloviny pod zemí. V něm jsou stanice Eigerwand (2865 m) a Eismeer (3159 m). Konečná stanice je horský průsmyk Jungfraujoch (3454 m).

Dnešní normální cesta na vrchol hory Eiger vede přes západní hřbet, výchozím bodem pro výstup je stanice železnice Jungfraubahn "Eigergletscher".

Offtrack.cz - Zábava do přírody, do města i na výlety autem. Hrajte s dětmi, s přáteli nebo sami, nejen v místě Eiger. Web: www.offtrack.cz/cs