TOPlist
Server Alpské.cz » Alpy - Švýcarsko » Regionální přírodní park Parc Ela

Regionální přírodní park Parc Ela

Parc Ela ležící v regionu Mittelbünden ve Švýcarsku je největším regionálním přírodním parkem. Park obsahuje obce v údolích Albula (okres Albula) a Oberhalbstein. Park Parc Ela nese jméno po hoře Piz Ela mezi údolími Albulatal a Oberhalbstein. Oblast Parc Ela zaujímá plochu kolem 550 km2, 200 km2 z toho je nedotčená příroda.

Zajímavá na Parc Ela je jeho poloha v oblasti průsmyků Albulapass, Julierpass a Septimer. Přechody přes průsmyky byly využívány už od doby bronzové a nalézá se zde tedy mnoho kulturních památek - středověké hrady, románské a barokní kostely.

K oblíbeným turistickým cílům v Parc Ela patří např. náhorní plošina Alp Flix, vyhlídka Cuolm da Latsch v nadmořské výšce téměř 2300 m, vyhlídka Motta Palousa (2144 m), vyhlídka Roccabella (2727 m), vyhlídka Wiesner Alp (1940 m), trojrozvodí v průsmyku Lunghin, skalní brána ve Val d'Agnel (2640 m), nejvyšší hora Parc Ela Piz Kesch (3417 m), jezero Lai da Palpuogna, průsmyky Orgel- a Elapass, Schaftobelfall (63 m vysoká vodopád) nebo vodopád u Bärentrittu.