PROHLEDAT
NEJČASTĚJI HLEDANÉ
Alpy » Itálie » Užitečné informace

Užitečné informace

Itálie je známá především pro své letní destinace, ale na své si zde přijdou i vyznavači zimních sportů, na které tu čeká více jak 1.200 km sjezdovek. Nejvyhledávanějších je 12 regionů spojených pod názvem "Dolomiti Superski" a oblast Val di Fassa . Právě zde naleznete pestrý ruch na slunných svazích a razantních sjezdech světových pohárů, které osloví jak lyžaře, tak i snowboardisty. Ani příznivci běžeckého lyžování nebudou zklamáni, neboť zde mohou zakusit více než 1.177 km tratí!

Relaxovat můžete v útulných horských chatách a hospůdkách, u typicky tyrolské stravy a pochutin, nebo italských specialit. Náročnější rekreanti jistě ocení saunu, spa, nebo širokou nabídku masáží. A pokud by snad někdo toužil po dalším sportovním vyžití, není nic snazšího, než se vypravit na výlet na sněžnicích, nebo si půjčit sáňky a okusit místní dráhy.

Gastronomie
Itálie je velmi oblíbená právě pro svou kuchyni, která využívá chutí rozmanitých ingrediencí a přitom si zachovává svěžest. V oblasti Dolomit si můžete vychutnat tradiční selskou kuchyni, jejíž specialitou je např. „Tirtln“ připravovaný ze smaženého nudlového těsta. Itálie je známá produkcí kvalitních vín (Moscato, Marsala a Malvasia) a Vermouthu. Mezi širokou veřejností jsou známé zejména italské potravinářské produkty jako: olivový olej, Mozzarella, Gorgonzola, Mortadella, nejrůznější druhy těstovin a pizza.

Kultura
Bohatá a dlouhá historie učinila z Itálie centrum umění a kultury. Ať se již podíváme do dob antického Říma, nebo nebo do pozdějšího renesančního umění. Kdo by neznal jména jako da Vinci, Michelangelo a Bernini. Po celé Itálii najdete nejrůznější galerie (např. galerie Uffizi ve Florencii), muzea a architektonické skvosty - Koloseum, věž Pise, Fontana di Trevi atd.

I dodnes si Dolomitská údolí zachovávají tradice a svůj ráz, díky čemuž si i dnes můžete vychutnat prohlídku památkově chráněných selských dvorů, hradů, zámků, klášterů a kaplí. A kdo by zatoužil po nakupování, neměl by opomenout místní malé obchůdky, kde podávají pálenku z tradičních receptur a výrobky uměleckých řemesel.

Turistické městské karty
Většina velkých měst či oblastí nabízí návštěvníkům speciální turistické karty, na které lze čerpat řadu výhod.
Více o jednotlivých kartách...

Důležitá telefonní čísla:
Policie 112
První pomoc 113
Hasiči: 115
Odtahová služba: 116
České velvyslanectví: +39 06 3244459 - 63

Poplatky na dálnici:
Na většině míst jsou řešeny jednorázově tak, že při vjezdu na placený úsek si u turniketu vyzvednete lístek, který po sjezdu z placeného úseku předložíte výběrčímu, který vám vyúčtuje cenu. Platit lze hotově i kartou, záleží na tom k jaké mýtné bráně se sami zařadíte, proto sledujte svítící piktogramy, které značí způsob platby.

Povolené rychlosti pro osobní automobil:
Město: 50 km/h
Malé silnice mimo města: 90 km/h
Hlavní silnice mimo města: 110 km/h
Dálnice: 130 km/hHome Alpy Itálie - Dolomity