Server Alpské.cz » Alpy Itálie - Dolomity » Přírodní park Alta Valsesia / Parco dell´Alta Valsesia
Server Italské.cz » Severní Itálie » Přírodní park Alta Valsesia / Parco dell´Alta Valsesia

Přírodní park Alta Valsesia / Parco dell´Alta Valsesia

Přírodní park Alta Valsesia nacházející se v údolí Valsesia byl založen v roce 1979 a poté v roce 1985 rozšířen o území údolí Val Mastallone. Je to nejvýše položená chráněná oblast v Evropě, rozkládá se v nadmořské výšce od 900 m až do 4554 m (Gnifetti, jeden z nejvyšších vrcholů Monte Rosa). Park má rozlohu 6500 ha. Na území parku se nacházejí obce Alagna, Carcoforo, Fobello, Rima San Giuseppe, Rimasco a Rimella.

Vzhledem k velkým rozdílům nadmořské výšky je park Alta Valsesia domovem široké škály druhů rostlin i živočichů. V oblastech s nejvyšší nadmořskou výškou roste alpská květena jako hořec a lomikámen. V nižších oblastech převládají pastviny alpského typu, které se střídají s keři. V nejnižších částech parku rostou modřínové lesy a rozsáhlé subalpinské louky. Z živočichů se zde můžeme setkat například s kozorožcem, kamzíkem, svištěm, liškou, hranostajem, kunou, lasičkou, orlem, jestřábem a tetřevem.

V blízkosti Alagna se nachází botanická zahrada a v Carcoforu Muzeum přírody, celý park Alta Valsesia je protkán sítí turistických stezek.