PROHLEDAT
NEJČASTĚJI HLEDANÉ
Aosta (ca. 35000 obyvatel) je hlavní město regionu Valle d'Aosta v Itálii, leží 110 km severně od Turína (Torino) v nadmořské výšce 583 m. Nedaleko od města je vstup do tunelu pod Mont Blancem.

Město Aosta založili Římané a do dnešní doby se zde dochovalo velké množství památek jako například městské hradby, městská brána Porta Praetoria, římské divadlo Teatro Romano, vítězný oblouk Arco d'Augusto (Augustův triumfální oblouk) u řeky Buthier nebo most přes řeku.

Ze středověkých památek najdeme v Aostě klášterní komplex Sant´Orso s kapitulárním chrámem s freskami z 10. století, věž Torre Fromage sloužící dnes jako výstavní prostor pro současné umění nebo katedrála s krásným gotickým interiérem. Centrem města je náměstí Piazza E. Chanoux s mnoha malými kavárnami.

Aosta je ideálním východiskem pro cestování do národního parku Parco Nazionale Gran Paradiso a do lyžařských středisek na úpatí hory Mont Blanc. Nedaleko města se nacházejí hrady Castello di Sarre ze 13. století, Castello die Saint-Pierre původně z 12. století a Sarriod de La Tour.

Offtrack.cz - Zábava do přírody, do města i na výlety autem. Hrajte s dětmi, s přáteli nebo sami, nejen v místě Aosta. Web: www.offtrack.cz/cs