Biella je město s asi 45 tisíci obyvateli, hlavní město stejnojmenné provincie, v regionu Piemont v Itálii. Nachází se asi 80 km severovýchodně od města Turín a asi 80 km severozápadně od Milána, obklopené ze všech stran Alpami.

Město Biella se dělí na dvě části. Horní středověkou část lemují středověká podloubí se zdobenými kamennými hlavicemi, dřívější opevnění. Spodní část protíná nejdůležitější městská tepna Via Italia. Z ní lze navštívit všechny důležité památky v Bielle, jako například Duomo Santa Maria Maggiore původně z 15. století nebo kostel San Sebastian z 15. století. V muzeu Museo Civico jsou vystaveny archeologické vykopávky a nálezy od 11. století.

Na úbočí hory Monte Mucrone (asi 40 minut jízdy autobusem z Bielly) se nachází chrám Santuario d´Oropa ze 4. století s černou sochou Madony s dítětem. Chrám je nejvíce navštěvované poutní místo v Piemontu.

Tato lokalita je také dobrý výchozí bod pro výlety do okolních hor. Na horu Monte Mucrone jezdí lanovka až k chatě Albergo Savoia, kde začíná síť značených tras, například krásná a nenáročná k horskému jezeru Lago Mucrone nebo náročnější na vrchol Monte Mucrone.

Domovská stránka - Web: