PROHLEDAT
NEJČASTĚJI HLEDANÉ
Alpy » Alpy - Francie » Briançon
Briançon je jedno z nejvýše položených měst v Evropě (1321 m n. m.) a hlavním městem Écrins. Leží pouhých 10 km od italských hranic ve Francii v departementu Hautes-Alpes v regionu Provence-Alpes-Côte d'Azur a má necelých 12 tisíc obyvatel. V minulosti město střežilo přístup ke Col de Montgenevre, jednomu z nejstarších a nejdůležitějších průsmyků vedoucích do Itálie.

Původní keltskou osadu dobyli Římané, opevnili ji a umístili zde posádku hlídající Mons Matrona – silnici vedoucí z Milána do Vídně. Ve středověku byl Briançon hlavním městem République des Escartons, federace horských osad a vesnic, které se sdružily na obranu své nezávislosti a svých privilegií.

Staré město Briançonu pochází většinou z 18. století a je obklopeno mohutnými zdmi od slavného vojenského architekta Vaubana.

Součástí opevnění v Briançonu je brána Porte Pignerol, od níž se můžete vydat prudce se svažující úzkou hlavní ulicí lemovanou starobylými domy. Je známá jako grande gargouille. Po pravé straně se nachází mohutná stavba kolejního kostela, též od architekta Vaubana. Kostel působí spíš jako malá pevnost. Z opevnění nad kostelem je nádherný výhled do okolí a na zasněžené vrcholky hor.

Na Avenue René Froger se nachází kabinková lanovka, která spojuje Briançon s lyžařskou oblastí Serre Chevalier. V létě také slouží jako dopravní prostředek pro turisty, kteří se vydají na horskou túru.

Domovská stránka - Web: