PROHLEDAT
NEJČASTĚJI HLEDANÉ
Brixen (ital. Bressanone, cca 22.000 obyvatel) je město s více než tisíciletou historií. Leží v jižních Alpách v oblasti nazvané Jižní Tyrolsko v Severní Itálii. Čechům je znám především jako útočiště spisovatele Karla Havlíčka Borovského.

Město se rozkládá na soutoku řek Rienza a Isarco. Je obklopené ze severu Sarntalskými Alpami, směrem na východ se rozkládá Plose s horou Monte Telegrafo a na západ Cima Cane a Monte Pascolo.

Mezi památky města Brixen patří historická část s malebným náměstím, spletí úzkých uliček lemovaných středověkými podloubími a měšťanskými domy. Dominantou města je chrám zasvěcený sv. Kassianovi a Vigiliovi, patronům kraje. Na chrám z jedné strany navazuje podloubí s výjevy z křížové cesty a biskupský dvůr. Z druhé strany sousedí s farním kostelem. Nepřehlédnutelná je bývalá rezidence brixenského biskupa Hofburg, kterou ze dvou stran obklopuje vodní příkop. Budova má okolo sedmdesáti místností, ve kterých se nachází muzeum diecéze s ojedinělou sbírkou umění pocházejícího z Jižních Tyrol. V přilehlé zahradě s fontánou se můžete projít a odpočinout si. K domku ve kterém bydlel Karel Havlíček Borovský v letech 1851 – 1855 vedou směrové šipky napsané v němčině, italštině i češtině. Na domku se dokonce nachází pamětní deska, k samotné stavbě se však nedostanete, protože je v soukromém vlastnictví.

Brixen je ideálním výchozím bodem pro milovníky přírody. Obzvláště oblíbené je lyžařské centrum Plose. Na své si zde přijdou jak začátečníci, tak i špičkoví lyžaři. Plose nabízí i nádherný výhled a mnoho slunce.

Domovská stránka - Web: