PROHLEDAT
NEJČASTĚJI HLEDANÉ
Alpy » Alpy Itálie - Dolomity » Gran Zebrú
Itálie » Severní Itálie » Gran Zebrú
Vrchol Gran Zebrú neboli Königspitze (3851 m) je druhým nejvyšším vrcholem skupiny Ortles ve Východních Alpách. Tato dolomitová hora leží na hranicích regionů Jižní Tyrolsko a Lombardie v Itálii, na území Národního parku Stelvio.

Výstup na vrchol Gran Zebrú je značně náročný. Normální cesta vede od jihu ze sedla Königsjoch. Důležité chaty na cestě k vrcholu jsou Rifugio Pizzini-Frattola (2701 m) v horní části Valle di Cedec a Rifugio Casati (Casatihütte, 3254 m) na Langenfernerjochu, přechodu z Valle di Cedes do Val Martello (Martelltal). Západně od vrcholu je pod Vedretta dello Zebru (Zebruferner) Rifugio Quinto Alpini (2877 m). Lanovkou ze Soldy jsou dostupné chaty Citta di Milano (Schaubachhütte, 2581 m) a Rifugio del Coston (Hintergrathütte, 2661 m) důležité výchozí body pro výstup na vrchol.

Prvovýstup na Gran Zebrú (3. srpna 1864) se připisuje Britům Francisovi Fox Tuckett a bratrům Buxtonovým a tyrolským průvodcům Christianu Michelovi a Franzu Binerovi. Již o deset let dříve stanul na vrcholu Stephan Steinberger. Jeho výstup byl však dlouhá léta zpochybňován.

Offtrack.cz - Zábava do přírody, do města i na výlety autem. Hrajte s dětmi, s přáteli nebo sami, nejen v místě Gran Zebrú. Web: www.offtrack.cz/cs