Ivrea je město s asi 25 tisíci obyvateli v provincii Torino (Turín) v regionu Piemont v Itálii. Nachází se na silnici vedoucí do údolí Aosta (část středověké Via Francigena), na řece Dora Baltea. Ivrea leží v povodí, které tvořilo v prehistorických dobách velké jezero. Dnes se rozkládá kolem města pět menších jezer - Sirio, San Michele, Pistono, Nero a Campagna a trochu dále ještě jezera Viverone a Candia.

Mezi památky a zajímavá místa Ivrei patří katedrála Santa Maria z 11. století, kostel San Nicola da Tolentino z roku 1605, gotický kostel San Bernardino s přilehlým klášterem, pozdě barokní kostel San Gaudenzio, románská kaple Monte Stella, hrad ze 14. století se třemi věžemi, věž Torre Santo Stefano z 11. století a náměstí Piazza Ferruccio Nazionale. V Ivrei se nachází městské muzeum, muzeum moderní architektury a Laboratorio-Museo Tecnologic@mente. Je zde také jedno z prvních italských kin Cinema Boaro z roku 1910.

Kolem pěti výše zmíněných jezer vede trasa, která vydá na delší výlet. Ivrea je známá svým historickým karnevalem, jehož historie sahá do roku 1808. Trvá celý týden před masopustním úterkem a končí třídenní pomerančovou bitvou, kdy po sobě místní i návštěvníci házejí pomeranče. Kdo nechce být cílem, musí mít na hlavě červený klobouk.

Domovská stránka - Web: