Leoben je hlavním městem stejnojmenného okresu (asi 24000 obyvatel) a druhým největším městem rakouské spolkové země Štýrsko. Leží v nadmořské výšce 541 m, ve střední části údolí řeky Mura. První zmínka jména „Liupina“ se nachází v darovací listině z roku 904. Osada pod názvem „Forum Liuben“ byla poprvé zmíměna v roce 1173.

Ke kulturním památkám v Leobenu patří někdejší Benediktýnský klášter Göss (založený před rokem 1020), kostel Sv. Jakuba (St. Jakobskirche - poprvé doložený v roce 1188, do roku 1811 hlavní kostel v Leobenu), hrad Maßenburg (založený na konci 13. století jižně od starého města na hoře Maßenberg jako obranný hrad), věže Freimannsturm a Mautturm (dvě dochované obranné věže z městského opevnění ze 13. století), dům Hacklhaus na hlavním náměstí z 16. století s bohatě zdobenou fasádou nebo stará radnice na témže náměstí (postavená v roce 1485).

V kopcích a lesích v Leobenu a jeho okolí je mnoho turistických tras, které umožňují krátké nebo i delší výlety. Oblíbeným turistickým cílem je "domácí" hora obyvatelů Leobenu - Mugel (1632 m). Leoben leží na trati cyklotrasy "Murradweg" podél řeky Mura. Také příznivci horských kol mají možnost poznávat přírodu v okolí Leobenu.

V roce 2008 bylo v Leobenu otevřen aquapark - jedinečné rekreační wellness centrum na principech feng-shui. K dispozici je návštěvníkům 2515 m2 vodních a 10000 m2 odpočinkových ploch.

Domovská stránka - Web: