PROHLEDAT
NEJČASTĚJI HLEDANÉ
Alpy » Alpy - Rakousko » Lienz
Lienz je město (asi 12000 obyvatel) v rakouské spolkové zemi Tyrolsko a správní sídlo stejnojmenného okresu Lienz (Východní Tyrolsko). Leží v nadmořské výšce 673 m, na křižovatce údolí Drautal, Pustertal a Iseltal. Lienz byl poprvé písemně doložen mezi lety 1022-39 v jedné listině jako Luenzina.

Symboly města Lienz jsou zámek Liebburg na hlavním náměstí v Lienzu a zámek Bruck na hoře Schlossberg (dnes muzeum města Lienz). Za pozornost stojí také zbytky dřívějšího městského opevnění a církevní stavby jako např. kostel Antoniuskirchl vedle zámku Liebburg, Františkánský kostel s klášterem ve starém městě, městský farní kostel St. Andrä v městské části Patriasdorf nebo kostel St.-Michaels-Kirche v místní části Rindermarkt.

V létě nabízí koupaliště v Lienzu prostorné zázemí pro malé děti, velký tobogán, četné bazény a velkou slunečnou louku. Asi 4 km od Lienzu se nachází jezero Tristacher See, jediné přírodní jezero ke koupání ve Východním Tyrolsku. Koupaliště disponuje velkou slunečnou loukou, občerstvením, malým dětským hřištěm a hřištěm pro plážový volejbal.

Okolí Lienzu je vhodné pro turistiku a jízdu na kole. Přes Lienz vede 366 km dlouhá cyklotrasa Drauradweg R1 od pramenů řeky Drau v Toblachu/Innichenu až do Mariboru. Dají se využít dvě menší cyklostezky - Römerradrunde vhodná pro rodiny s dětmi (15 km) a Iseltalradweg (27 km).

Město je jedním z výchozích míst do Národního parku Vysoké Taury, cca 4 km od Lienzu leží pozůstatky římského města Aguntum.

Domovská stránka - Web: