PROHLEDAT
NEJČASTĚJI HLEDANÉ
Lyskamm je výrazný ledovcový dvojvrchol ve Walliských Alpách na hranici mezi Itálií a Švýcarskem, mezi regionem Valle d'Aosta a kantonem Valais. Hřeben Lyskammu mezi vyšším východním (4 527 m) a nižším západním (4480 m) vrcholem je dlouhý asi 2 km.

Východní vyšší vrchol zdolali poprvé 19. srpna 1861 horolezci William Edward Hall, Jean-Pierre Cachat, Peter Perren, Josef-Marie Perren, J. F. Hardy, J. A. Hudson, C. H. Pilkington, A. C. Ramsay, T. Rennison, F. Sibson, R. M. Stephenson, Franz Lochmatter, Karl Herr a Stefan Zumtaugwald dnes již klasickou cestou ze sedla Lysjoch. Na západní vrchol poprvé vystoupili 16. srpna 1864 Sir L. Stephen a Edward N. Buxton s vůdci J. Andereggem a F. Binerem.

Hřeben Lyskammu je místy velmi ostrý a tvoří se na něm obrovské převěje, celý masiv je pověstný rychlými a nebezpečnými zvraty počasí. Výchozími body pro výstup z jihu, z italské strany, je dolina Gressoney (obec Tschaval, 1838 m) a údolí Valsesia (obec Alagna, 1190 m) a na severu, ze švýcarské strany, Zermatt. Z vrcholu jsou úžasné výhledy na Matterhorn, celý masiv Monte Rosa, Mont Blanc, Weisshorn, Dent Blanche nebo Gran Paradiso.