PROHLEDAT
NEJČASTĚJI HLEDANÉ
Ortles (3 905 m) je nejvyšší hora stejnojmenného pohoří a je zároveň nejvyšším vrcholem italské provincie Alto Adige (Horní Adiže). Nachází se v západní části pohoří v hřebeni zvaném Cattena di Zebrú s nejvyššími štíty pohoří.

Poprvé vystoupil na vrchol vrchol 27. září 1804 rakouský důstojník a lovec kamzíků Josef Pichler z pověření arcivévody Johanna z Rakouska.

Ortles je často navštěvovaná hora, normální cesta je těžká vysokohorská turistika a ledovcová túra. Na skalnatém hřebeni Tabaretta je strmá část zabezpečená řetězy a jedna kratší část bez zajištění, kde je dobré použít vlastní lano k jištění. Na ledovci jsou přes příkrý sněhový či firnový svah nutné při nedostatku sněhu mačky a cepín. Na vrcholu hory se nachází kříž a je odtud daleký rozhled.
Vrchol lze zdolat i několika horolezeckými výstupy. Při výstupu na Ortles lze využít tří horských chat a dvou bivaků. Rifugio Payer (Payer Hütte) ve výšce 3029 m s kapacitou 60 lůžek a 8 místy v zimním prostoru, Rifugio Tabaretta (Tabarettahütte) 2556 m s kapacitou 40 lůžek od začátku června do poloviny října a postelemi v zimním prostoru, Rifugio Coston (Hintergrat Hütte) 2661 m pod hřebenem Hintergrat s kapacitou 70 lůžek. Chaty jsou dosažitelné ze Soldy.
Bivak Stella Alpina ve výšce 2481 m je dvoupatrové zděné stavení a Bivak Lombardi ve výšce 3315 m je plechová bouda s 8 lůžky a nejnutnějším vybavením na skalní vyvýšenině Tschierfeck ve spodní části ledovce Vedretta Alta dell Ortles, dostupný pouze s horolezeckým vybavením.

Offtrack.cz - Zábava do přírody, do města i na výlety autem. Hrajte s dětmi, s přáteli nebo sami, nejen v místě Ortles. Web: www.offtrack.cz/cs