PROHLEDAT
NEJČASTĚJI HLEDANÉ
Alpy » Rakousko » Užitečné informace

Užitečné informace

Rakousko by se bezesporu dalo nazvat rájem zimních sportů a zimní rekreace. Alpy nabízejí kilometry sjezdovek, rušná i tichá malebná střediska s romantickou atmosférou a restauracemi plnými místních specialit.

Dlouhé, pečlivě upravované, sjezdovky nabízí skvělé podmínky pro všechny typy lyžařů, zkušení lyžaři jistě ocení možnost projet se po tratích, na kterých probíhaly světové poháry. Každý z alpských skiareálů myslí i na malé návštěvníky a snowboardisty. Mezi nejznámější lyžařské oblasti patří Zillertal, Stubaital, Kitzbühel, Dachstein a Zell am See/Kaprun. Rakousko je vyhledáváno také pro možnost lyžování na ledovcích které naleznete např. v Stubaitalu a Söldenu, a které umožňují lyžování téměř po celý rok.

Malebná městečka v lyžařských oblastech lákají nejen příjemnou horskou atmosféru a polohou v blízkosti sjezdovek, ale většinou také bezplatným skibusovým spojením, pohostinností a bohatým apres ski. Rakousko je vhodné i pro další aktivity jako běžecké lyžování, sáňkování, bruslení, curling. Milovníci zimní turistiky zde naleznout spousty značených cest vhodných i pro túry na lyžích, nebo sněžnicích. Kdo by toužil po skutečné relaxaci, může se poohlédnout po zařízeních sdružených pod hlavičkou "Alpský wellness". Jedná se o hotely, které se specializují na ozdravující pobyty, kterým je přizpůsobena také kuchyně ve které převažují, tak jako v používané kosmetice, domácí přírodní produkty.

Gastronomie
Rakousko se dá bez nadsázky označit rájem pro labužníky. Mezi sladké speciality patří malakov, esterházy a u nás velmi oblíbený dort Sachr. Z dalších pochutin vás jistě zaujmou kompoty, které se zde servírují v podobě ovocných desertů. Z hlavních jídel stojí za ochutnání kapr v rosolu a speciality ze zvěřiny. Gurmáni by si neměli nechat ujít nejrůznější šunky a špeky, ochucené rozmanitým kořením. Na své si přijdou i milovníci vína, kteří jistě nepohrdnou veltlínským zeleným z Dolního Rakouska, Sauvignonen Blanc ze Štýrska nebo burgundským modrým. Chuťové buňky můžete potěšit i vyhlášenými sýry Alpkäse a Bergkäse. A pokud už se do Rakouska vydáte, určitě byste měli okusit "most" - ovocné víno ze zkvašené jablečné nebo hruškové šťávy, které by se dalo popsat jako nápoj sladko-kyselé chuti.

Kultura
Rakousko je dodnes centrem kultury, ať se již podíváme na bohaté architektonické a kulturní památky, nebo nejrůznější hudební festivaly, které se tu během roku pořádají. V rakouských galeriích naleznete spoustu skvostů od předních umělců a milovníci knih mohou zavítat do kláštera Admont, kde se nachází rozlehlé muzeum s knihovnou. Divadelní scéna nenechá jednoho příznivce tohoto žánru chladného, nejznámější Vídeňská opera nabízí po celý rok velmi pestrý program a ceny lístků bývají příznivé. Příznivci výtvarného umění by si jistě neměli nechat ujít Albertinu, proslulou Vídeňskou galerii, která kromě stálé expozice "Mistrovská díla moderny" nabízí i krátkodobé výstavy.

Málokdo ví, že Rakousko je také zemí skanzenů (17), které vám přiblíží všední život ve středověku, či vás provedou archeologickými nalezišti. Zemědělskou usedlost z 50. let 20. století si můžete prohlédnout např v Ötztalu, skanzen Rankweilu vám představí římskou vilu, kterou tvoří tři budovy římského dvorce z 1. až 5. století. Výběr je skutečně bohatý.

Dodnes zde můžete kupovat tradiční ruční výrobky, které navazují na manufakturní rakouskou tradici. Mezi nejžádanější zboží patří látky s modrotiskem, keramika z Gmundenu a ručně foukané sklenice Riedel. Ti, kteří dávají přednost nakupování dle nejnovějších trendů potěší i velká obchodní centra a luxusní nákupní třídy, které se nachází ve velkých městech.

Turistické městské karty
Většina velkých měst či oblastí nabízí návštěvníkům speciální turistické karty, na které lze čerpat řadu výhod.
Více o jednotlivých kartách...

Důležitá telefonní čísla:
Evropské tísňové volání: 112
Záchranná služba: 144
Hasiči: 122
Policie: 133
Horská služba: 140
Rakouský automobilový klub ÖAMTC: 120
Silniční a odtahová služba ARBÖ: 123
České velvyslanectví ve Vídni: +43 (0)1/89 95 80

Stránky pro sledování lavinového nebezpečí:
Österreichische Lawinenwarndienste

Maximální povolené rychlosti pro osobní automobil:
Obec: 50 km/h
Mimo obec: 100 km/h
Dálnice: 130 km/h
Na dálnicích se mohou objevit omezení maximální povolené rychlosti pro noční provoz.Home Alpy - Rakousko